topbanner.jpg, 64kB

Zajímavá místa na Vltavě a Labi

Vltava

je se 430 km (433 km) nejdelší řeka v České republice. Pramení na Šumavě, protéká mimo jiné Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi a Prahou a ústí zleva do Labe v Mělníku. Povodí Vltavy s přítoky Malší, Lužnicí, Otavou, Sázavou a Berounkou zaujímá jižní polovinu Čech a spolu s Labem, jehož přítokem Vltava je, vytváří systém odvodňující Čechy téměř celé. Povodí řeky je 28 090 km² (z toho 27 006,70 km² v Česku).

Labe

je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Pramení v Krkonoších na severu Čech, protéká Německem a ústí estuárem do Severního moře. Je to skoro jediná česká řeka, jejíž český název není ženského rodu (v němčině však je ženského rodu). Je 1154 km dlouhá (v Čechách 358,3 km). Povodí má rozlohu 144 055 km² (v Česku 51 394 km²). Na svém soutoku s Vltavou má nižší průtok a je od svého pramene kratší, ale přesto se nepovažuje za její přítok. Celková délka toku Černého potoka, Teplé Vltavy, Vltavy a Labe od soutoku s Vltavou do moře činí 1329 km.

Jméno dali řece snad Keltové, kteří její povodí (včetně českého území) obývali ve starověku. Původní keltské slovo (snad 'elb') znamenalo prostě „(velká) řeka“ a objevuje se v názvech mnoha řek ve Švédsku (älv v Ume älv, Lule älv, Pite älv atd.). Podle některých pramenů má jméno původ v indo-evropském základu, znamenajícím bílý, světlý, čistý. V antických pramenech se řeka zmiňuje jako Albis ve významu bílý, světlý, čistý. České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba pomocí přesmyčky. Labe je označováno za jedinou českou řeku, jejíž název není v ženském rodě.

Díky Keltům je dnes také Vltava považována za přítok Labe, a ne obráceně, ačkoli je Vltava od pramenů k soutoku zřetelně delší a u soutoku má též vyšší průtok.

Seznam míst na Vltavě a Labi

Mosty

Ubytování

Kulturní památky

Jezy

Občerstvení

Ostrovy

Plavební komory - Labe

Muzea

Přírodní zajímavosti

Technická zázemí

Technické zajímavosti

Přírodní vyhlídky

Plavební komory - Vltava

zámek Dolní Letohrádek

Historie Letenského zámečku sahá až do poloviny 19. století – tehdy obec Pražská odkoupila staré církevní vinice na svazích Letné a založila rozsáhlé Letenské sady jako výletní místo pro Pražany. A protože bez možnosti řádného občerstvení by městskou smetánku nové korzo sotva zaujalo, vznikla záhy na malebném místě přímo nad Starým Městem pražským podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna výletní restaurace. Psal se rok 1863.

Od té doby toho působivá novorenesanční budova zažila mnoho: v roce 1891 tu během Jubilejní zemské výstavy například byla zřízena konečná stanice Křižíkovy elektrické dráhy, tehdy vůbec první tramvaje v Praze. Zároveň s ní zahájila provoz pozemní lanová dráha a navíc byl za restaurační budovou v roce 1894 umístěn kouzelný kolotoč s dřevěnými koníky. Během století dvacátého se tu střídali majitelé i restauratéři, každou změnu provázely drobné modernizace a úpravy interiérů, někdy šťastnější, někdy pochopitelně méně šťastné. Teprve citlivé rekonstrukce současného nájemce, společnosti NONET, navrátily budově její původní eleganci a stylovou čistotu. Ať už se ale dělo s architektonickou podobou Letenského zámečku cokoliv, vždy zůstával pro Pražany jedním z nejoblíbenějších míst pro přemýšlivou vycházku i družné posezení s přáteli.

Dnes tu najdete čtyři restaurace různých stylů, v nichž jsou servírovány vybrané lahůdky české i zahraniční kuchyně. Po celý rok se zde pořádají nejrůznější společenské akce, rauty, tiskové konference, galavečery, firemní prezentace, módní přehlídky, soukromé i firemní recepce, bankety, večírky, oslavy, turnaje ve hře pétangue a v neposlední řadě také svatební hostiny a celé svatby.

+420 776 868 770
Contact us!
info@malelode.cz